KAŻDEGO ROKU 27 -GO WRZEŚNIA

11- go września 1998r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 27 września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego.

W dniu 27.IX.1939r. powstała pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa – Służba Zwycięstwa Polski. To historyczne wydarzenie zapoczątkowało budowę Polskiego Państwa Podziemnego. Było ono fenomenem na skalę światową w czasach II wojny światowej. Mimo bezwzględnego terroru funkcjonowały wszystkie jego organy, zarówno cywilne jak i wojskowe.  Była to szczególna walka o zachowanie ciągłości państwa i życia narodu.

W naszej szkole działa Koło Przyjaciół Armii Krajowej, które dba o ty, by pamięć o bohaterach Polskiego Państwa Podziemnego była ciągle żywa.

27 września członkowie Koła przygotowali dla społeczności szkolnej uroczystą akademię. Całość prowadzili Natalia Wikło i Kacper Makowski, uczniowie klasy piątej SP.

Przypomnieli nam krótki rys historyczny Polskiego Państwa Podziemnego, rozpoczynając od pytania skierowanego do uczniów       ,, Co oznacza określenie Państwo Podziemne?” Czy jest to państwo znajdujące się pod ziemią?

Uczniowie klasy 5 -tej recytując wzruszające wiersze i śpiewając patriotyczne pieśni przypomnieli o wydarzeniach na Westerplatte, o odwadze prezydenta Warszawy, o bohaterstwie majora Hubala, oddali hołd wszystkim żołnierzom września.

W swoim wystąpieniu nie zapomnieli o wzdolskich bohaterach. Przypomnieli sylwetkę jednego z pierwszych  ,,ludzi lasu”- Franciszka Sadzy.

Updated: 2016-11-09 — 18:47