Tajemniczy grób

Jest na wzdolskim cmentarzu zapomniany grób. Tablica głosi, że pochowana osoba to:

Adam Szwarcenberg Czerny

Kawaler Virtuti Militari

1894-1944

Skrytobójczo zamordowany

Prosi o westchnienie do Boga

Napis jest bardzo intrygujący. Wzbudzający zainteresowania młodych historyków. Zaczęliśmy więc szukać informacji o pochowanej osobie. Pierwszy krok naszych poszukiwań zaprowadził nas do kościoła. Tam znajdują się stare księgi w których mieliśmy nadzieję znaleźć informację o śmierci Adam Szwarcenberga. Niestety nic nie znaleźliśmy. Pojawiło się więc pytanie – dlaczego?
Dlaczego ksiądz Antoni Drygas nie umieścił w dokumentach poszukiwanych przez nas informacji ?
Ksiądz, który był znany z wielkiej skrupulatności przy prowadzeniu ksiąg kościelnych.
A może nasz bohater zginął nie we Wzdole, tylko tu został pochowany? Zaczęliśmy szukać dalej. Wykaz Legionistów Polskich 1914-1918 znajdujący się w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku podaje, że Adam Szwarcenberg Czerny urodził się w 1894r w Krakowie lub  jego okolicach. W czasie I wojny światowej służył w Legionach Polskich najprawdopodobniej w 1 Pułku Ułanów (pułk jazdy pod dowództwem Władysława Beliny – Prażmowskiego).  Nasz bohater był karykaturzystą i rysownikiem. W Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie znajduje się teczka karykatur wykonanych przez Szwarcenberga przedstawiających marszałka Józefa Piłsudskiego widzianego oczami przedstawicieli różnych ówczesnych ugrupowań politycznych. Na wewnętrznej stronie okładki widnieje dedykacja autora z 1930r. Muzeum o samym autorze podaje krótką informację, że został zamordowany przez Niemców w lasach kieleckich w 1943r.
W okresie międzywojennym rodzina Czernych zamieszkiwała dobra w Proszowicach, dziś jest to powiat kazimierzowski.  Ale czy to rodzina naszego bohatera?

Pytań i wątpliwości mamy jeszcze wiele.

Updated: 2016-12-28 — 19:36
Administrator strony Stanisław Kisiel; 2016 Frontier Theme