Narodowy Dzień Pamięci

Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”

w Zespole Szkół we Wzdole Rządowym

W dniu 29 lutego 2016 roku uczniowie Gimnazjum im. Oddziału Armii Krajowej ,,Wybranieccy” spotkali się na sesji historycznej poświęconej pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”. W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel IPN Oddział Kielce dr Tomasz Domański.

Zebranych powitał dyrektor Zespołu Szkół Janusz Wojkowski. Na ścieżki „Żołnierzy Wyklętych” wprowadził zebranych  nauczyciel historii mgr Piotr Kita. Pan Kita przedstawił ogólny zarys historyczny działania oddziałów ,,Żołnierzy Wyklętych”, a  w swojej prezentacji wykorzystał wiele fotografii i fragmentów filmów.

Pan dr Tomasz Domański przedstawił zebranym pełniejszą wiedzę na temat założeń powstawania organizacji NIE i WIN oraz przykłady walki żołnierzy niezłomnych z NKWD i UB na terenie Kielecczyzny.

Na zakończenie spotkania uczniowie klasy drugiej zaprezentowali scenki  przesłuchań grupy żołnierzy WIN przez UB i NKWD.  Uwieńczeniem  inscenizacji była scenka końcowa – wyrok za działalność „ bandycką” -śmierć wykonana strzałem w tył głowy.

Dla wielu uczniów naszego gimnazjum historia ,,Żołnierzy Wyklętych” była mało znana. Wielu z nich stwierdziło, że była to bardzo pożyteczna lekcja historii przybliżająca nieznane fakty z powojennej historii  naszej Ojczyzny.

Należy nadmienić, że na okoliczność Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych” uczniowie pod kierunkiem mgr Urszuli Glijer przygotowali okolicznościową wystawę historyczną,  poświęconą dowódcom Armii Krajowej i Cichociemnym. Wystawa ta znajduje się  na holu szkolnym.

Updated: 2016-03-24 — 22:40