Żywa lekcja historii

Dnia 11 stycznia  2018 roku naszą szkołę odwiedził średniowieczny rycerz.

Przybliżył uczniom klas  4 – 7 oraz klas II – III  czasy średniowiecza, kiedy to „rycerze zakuci w zbroje i z mieczem w ręku nie szczędzili wysiłku, by chronić honoru i ojczyzny”.

Na wstępie uczniowie dowiedzieli się, jaka była droga do stanu rycerskiego – zaczynając od pazia, poprzez giermka, a kończąc na pasowaniu, którego dokonywał władca. Pasowanie na rycerza odbywało się przed głównym ołtarzem. Atrybutem rycerza był miecz. Nowy rycerz otrzymywał także ostrogi, które były symbolem rycerskości.

Przy tej okazji uczniowie dowiedzieli się o powinnościach i prawach rycerza zawartych Kodeksie Rycerskim. Na drugim planie można było obejrzeć wystawioną broń. Średniowieczni łotrzykowie za swe niecne czyny byli przykładnie karani zakuciem w dyby i wystawiani na widok publiczny.

Na koniec wszyscy uczniowie mieli możliwość osobistego obejrzenia rekwizytów.

Żywa lekcja historii na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci.

Updated: 2018-01-22 — 19:20