Leśna Ścieżka Edukacyjno – Historyczna w Michniowie

         Nadleśniczy p. Piotr Fitas w imieniu Nadleśnictwa Suchedniów oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zaprosił naszą szkołę – Zespół Szkół we Wzdole – na uroczyste otwarcie Leśnej Ścieżki Edukacyjno – Historycznej w Michniowie.
5 września delegacja uczniów, na czele z Pocztem Sztandarowym i opiekunami udała się do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie. Tam, w obecności licznie zebranych leśników, władz samorządowych, młodzieży szkolnej oraz mieszkańców Michniowa rozpoczęto doniosłą ceremonię. Uroczystość rozpoczęto od złożenia kwiatów przy zbiorowej mogile ofiar pacyfikacji Michniowa i modlitwy, którą poprowadził ksiądz Tomasza Szota z parafii p.w. Wniebowzięcia NPM we Wzdole Rządowym. Następnie poświęcono i otwarto „Leśną Drogę Krzyżową”, która jest częścią Leśnej Ścieżki Edukacyjno – Historycznej. Poszczególne stacje Drogi Krzyżowej niosą w sobie hołd i wotum dla wszystkich leśników, którzy zginęli na przestrzeni lat w obronie Ojczyzny oraz dla mieszkańców Michniowa, bestialsko zamordowanych przez Niemców w czasie pacyfikacji wsi w dniach 12-13.07.1943 r., wśród nich – gajowego Władysława Wikło, jego żony i siedmiorga dzieci, leśniczego Szczepana Arendarskiego oraz gajowego Romana Malinowskiego i jego syna. Drogę Krzyżową poprowadził duszpasterz leśników – ksiądz kanonik Dariusz Kowalski. Punktem kulminacyjnym ceremonii była polowa Msza Święta celebrowana przez duszpasterza leśników księdza Roberta Kuropieskę. Odprawiono ją
w miejscu, gdzie znajdowała się gajówka Władysława Wikło i gdzie rozpoczęła się pacyfikacja Michniowa. Po Mszy św. głos zabrali gospodarze oraz zaproszeni goście. Uroczystość zakończyła się koncertem muzyki patriotycznej w wykonaniu Orkiestry Suchedniowskiego Ośrodka Kultury, zespołu wokalno – tanecznego Stowarzyszenia „Michniowianie” oraz Magdaleny Dulęby z Michniowa, która wykonaniem pieśni pt. „Biały krzyż” zachwyciła całą publiczność.

            Otwarcie Leśnej Ścieżki Edukacyjno – Historycznej w Michniowie było, zarówno dla młodzieży szkolnej jak i opiekunów, piękną lekcją historii i patriotyzmu.

 

Uczestnicy
Uroczystości w Michniowie

Updated: 2018-10-24 — 06:39
Administrator strony Stanisław Kisiel; 2016 Frontier Theme