„Nasza biało-czerwona”

25 października gościliśmy w murach naszej szkoły muzyków z Filharmonii Świętokrzyskiej z pierwszym w tym roku szkolnym koncertem pt. „Nasza biało-czerwona”.
Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego przypomnienia wiadomości na temat polskich symboli i barw narodowych. Następnie artyści zabrali nas w muzyczną „podróż do przeszłości”. W swoim występie, tuż przed obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości, przypomnieli najważniejsze utwory związane z historią naszego kraju. Najpierw przenieśliśmy się w odległe czasy i usłyszeliśmy „Bogurodzicę” i „Gaude Mater Polonia”- średniowieczne pieśni, które towarzyszyły polskiemu rycerstwu , a później całemu polskiemu narodowi polskiemu w ważnych momentach dziejowych.
Kolejnym etapem muzycznej wędrówki były czasy rozbiorów i zrywów niepodległościowych. Usłyszeliśmy „Mazurek 3-Maja” i „Warszawiankę z 1831r.”- utwory napisane w czasach powstania listopadowego, pieśń „Bartoszu, Bartoszu”- opiewającą męstwo kosynierów Tadeusza Kościuszki, a także poloneza „ Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego-utwór powstały na emigracji. Mieliśmy tez okazję usłyszeć marynarską szantę pt. „Morskie opowieści” i pieśń partyzancką „Deszcz jesienny”.
Poszczególne części koncertu przeplatane były wspomnieniami najważniejszych wydarzeń z przeszłości naszego kraju, ciekawostkami na temat słuchanych utworów, ich twórców, a także wspomnieniami wybitnych Polaków.
Ta wyjątkowa lekcja historii zakończyła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego.

Updated: 2018-11-11 — 21:02
Administrator strony Stanisław Kisiel; 2016 Frontier Theme