Bo wolność to jest tyle, ile nas poległo,
i wolność to jest tyle, ilu nas dziś żyje.”
– Dzień Patrona w Zespole Szkół we Wzdole Rządowym

Do tego wyjątkowego dnia przygotowywaliśmy się wszyscy bardzo starannie. Dzięki temu w piątek 31 maja 2019 r. godnie uczciliśmy 22 rocznicę nadania szkole imienia Oddziału AK „Wybranieccy” i wręczenia sztandaru.
Uroczystość, jak co roku, rozpoczęła się Apelem Poległych, przedstawionym
przy tablicy poświęconej naszemu patronowi. Następnie goście oraz cała społeczność szkolna wzięli udział we Mszy Świętej, odprawionej w tutejszym kościele.
Następnie, po krótkiej przerwie, wszyscy spotkali się na sali gimnastycznej.
Tę część obchodów rozpoczął Dyrektor szkoły pan Roman Pytel – przywitał gości, wśród których byli: Burmistrz MiG Bodzentyn – pan Dariusz Skiba, ksiądz Kanonik Stanisław Picheta, poprzednia Dyrekcja szkoły – pan Janusz Wojkowski i pani Teresa Rynkowska, radni naszego regionu, przedstawiciele Rady Rodziców i przyjaciele szkoły.
Szczególnie serdeczne słowa skierował pan Dyrektor w stronę Matki Chrzestnej sztandaru szkolnego – pani Kamili Jarosińskiej, która w tym roku obchodziła
90 – te urodziny. Właśnie z tej okazji uczniowie klasy VII pod kierunkiem pani Urszuli Glijer przypomnieli okoliczności wyboru oraz nadania imienia naszej szkole. Na zakończenie części wspomnieniowej uroczyście odśpiewano jubilatce „Sto lat”, uczniowie z klas młodszych podarowali pani Kamili własnoręcznie wykonaną laurkę, a Dyrekcja – złożyła życzenia i wręczyła kwiaty od całej społeczności szkolnej.
Kolejnym punktem uroczystości był występ ludowego zespołu „Miniaturka” . Pod kierunkiem pana Szczepana Królikowskiego nasi uczniowie, ubrani w barwne regionalne stroje, zaprezentowali piosenki i tańce ludowe.
Po rozśpiewanej i roztańczonej „Miniaturce” nadszedł czas na refleksje i powrót do przemyśleń na temat przeszłości. W montażu słowno–muzycznym można było usłyszeć o wydarzeniach, które trwale wpisały się naszą historię, w których swój udział mieli także mieszkańcy naszej miejscowości. Partyzanckie pieśni w wykonaniu chóru szkolnego wprowadziły nastrój zadumy.
Akademię z okazji Święta Patrona Szkoły przygotowali uczniowie kl. VI „a” i VI „ b” pod kierunkiem pani Teresy Strachowskiej – Sikory i pani Małgorzaty Tusznio – Lech. Oprawę muzyczną wraz z chórem szkolnym przygotował pan Tomasz Łukowiec. Dekorację podkreślającą nastrój uroczystości wykonali: pani Alicja Łapka, pani Agata Pytel i pan Stanisław Kisiel.
Przed głównymi obchodami Święta Patrona uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogiłach poległych w czasie II wojny światowej oraz miejscach pamięci.
Na zakończenie tegorocznych obchodów Dyrektor szkoły podziękował przybyłym gościom, dzięki którym uroczystość miała wyjątkowy przebieg. Podziękowania skierował też w stronę uczniów i nauczycieli za przygotowanie tego ważnego dla nas święta.

Updated: 2019-06-18 — 20:23