101 Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości w Zespole Szkół we Wzdole rozpoczęły się już w piątek 8 listopada. W ten dzień o godzinie 11.11 na sali gimnastycznej zebrała się cała społeczność szkolna – od najmłodszych przedszkolaków do najstarszych ósmoklasistów i nauczycieli oraz wychowawców. Uczniowie przyszli w ten dzień ubrani w barwy narodowe. Na sali gimnastycznej po ustawieniu uczniów w „żywą” biało-czerwoną flagę wszyscy głośno i uroczyście, przy intonacji i wparciu Pana Dyrektora Romana Pytla, odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.
W tym dniu w naszej szkole podczas przerw lekcyjnych rozbrzmiewały pieśni i piosenki patriotyczne. Można było wtedy na korytarzach spotkać grupki uczniów, którzy nucąc „My pierwsza brygada” lub „Wojenko, wojenko” krokiem marszowym szli na swoje zajęcia.
Kontynuacją świętowania była akademia „Ojczyzna wolna, znowu wolna!”, która odbyła się we wtorek 12 listopada.
Wszystkich uczestników przywitali dwaj uczniowie klasy VIIb, Kacper i Mikołaj, wykonując piosenkę „Niepodległość”. Uważni słuchacze w jej słowach mogli znaleźć odpowiedź na pytanie – co to jest niepodległość?
Recytujący uczniowie z klasy Va i VIII przybliżyli zgromadzonym wydarzenia z dziejów osiemnastowiecznej Polski, gdy Polacy próbowali wywalczyć upragnioną wolność. Szkolny chór patriotyczną piosenką i muzyką uatrakcyjniał słyszane słowa wierszy. Na zakończenie uroczystości na scenie pojawiła się budząca się z niewoli Polska. W tę rolę wcieliła się uczennica klasy Vb Ola Skiba, która swoim tańcem zachwyciła zebranych.
Uroczystość zakończył występ zespołu „Miniaturka” z programem regionalnym, udowadniając, że patriotyzm to też umiłowanie tradycji regionu, w którym żyjemy.
Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie pod kierunkiem Pani Urszuli Glijer oraz wsparciem Pana Stanisława Kisiela. Nad oprawą muzyczną czuwał Pan Tomasz Łukowiec. Występ zespołu „Miniaturka” odbył się pod kierunkiem Pani Mileny Furmańczyk i pomocy rodziców występujących dzieci.

Updated: 2019-11-19 — 20:17
Administrator strony Stanisław Kisiel; 2016 Frontier Theme