XXVII MARSZ SZLAKIEM POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH

Od wielu już lat, co roku w styczniu, w murach Zespołu Szkół we Wzdole Rządowym gościmy uczestników Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych. W tym roku to wydarzenie odbyło się w sobotę, 18 stycznia. Uczestnicy Marszu w ten sposób dołączają się do obchodów 157 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

W Zespole Szkół we Wzdole przybyłych przywitał pan Dyrektor, Roman Pytel. W swoim wystąpieniu przypomniał zebranym, że to właśnie na ziemi kieleckiej rozpoczęło się Powstanie Styczniowe i że to świętokrzyska ziemia skropiona była krwią powstańców, a idee, które towarzyszyły naszym bohaterskim przodkom pozwoliły w 1918r. odzyskać Polakom upragnioną wolność. Pan Dyrektor podkreślił, że dzięki takiej inicjatywie jak ten Marsz,  pamięć o historycznych wydarzeniach jest żywa i przekazywana z pokolenia na pokolenie.

W XXVII Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych brali udział m.in.:

  • Burmistrz MiG Bodzentyn, pan Dariusz Skiba
  • pan Daniel Woś – jeden z głównych organizatorów Marszu
  • brygadier Krzysztof Wojewódzki, komendant Głównego Związku Strzeleckiego „Strzelec”
  • inspektor Edward Dróżdż, członek Związku Strzeleckiego
  • inspektor Stanisław Dębski, członek Związku Strzeleckiego
  • pan  Dionizy Krawczyński, Komendant Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej
  •  przedstawiciel Światowego Związku Armii Krajowej – pani Anna Woźniak i pan Zygmund Pęksyk
  •  przedstawiciele Związku Strzeleckiego „Strzelec” z miejscowości: Suchedniów, Skarżysko-Kam, Końskie, Staszów, Kielce, Pińczów, Kazimierza Wielka, Kraków, Wrocław, Jelcz Laskowice, Limanowa, Mszana Dolna, Warszawa

Tradycją już jest, że społeczność Zespołu Szkół przygotowuje dla uczestników krótką część artystyczną. W tym roku zebrani wysłuchali koncertu kolęd wykonaniu solistów i chóru szkolnego. Po koncercie, nadal przy śpiewie uczniów i akompaniamencie, wszyscy mieli możliwość połamania się opłatkiem i złożenia sobie życzeń.

Przed wyruszeniem w dalszą drogę do Bodzentyna na uczestników czekał poczęstunek – kiełbaski i gorąca herbata.

W przygotowaniu uroczystości brali udział wszyscy nauczyciele, szkolny chór, soliści oraz pracownicy obsługi. Wszystkim tym osobom serdecznie dziękujemy.

Dyrekcja Zespołu Szkół we Wzdole

Updated: 2020-02-05 — 10:11
Administrator strony Stanisław Kisiel; 2016 Frontier Theme