X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

2 października 2020r na całym świecie obchodzony był X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

W naszej szkole ten dzień obchodziliśmy w poniedziałek, 5 października.

Znajomość tabliczki mnożenia to jedna z tych umiejętności, która towarzyszy nam na co dzień, i w szkole, i w życiu codziennym. Największą trudnością w jej nauce jest, że tu nie ma marginesu na błąd lub niedociągnięcie. Dlatego tak często wracamy do szlifowania działań pamięciowych na zajęciach lekcyjnych, ale również podkreślamy, że bez systematycznych powtórzeń w domu i na co dzień, takiej umiejętności i perfekcji nie da się uzyskać.

W poniedziałek, 5 października, zgodnie z założeniami obchodów tego dnia na całym świecie, do sprawdzenia swoich umiejętności z zakresu biegłej znajomości tabliczki mnożenia stanęli wszyscy uczniowie z klas od 3 do 8.

Konkurs odbywał się na sali gimnastycznej, tak, aby zachować bezpieczeństwo i właściwe odległości.

Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia rozpoczął Pan Dyrektor, Roman Pytel. Pan Dyrektor oraz Pani Wicedyrektor, Lidia Barwicka w tym roku zajęli się sprawdzaniem prac uczniów. Nad organizacją konkursu czuwały, podobnie jak w ubiegłym roku, Pani Małgorzata Skrzypek – nauczycielka matematyki oraz Pani Justyna Sikora – Wicedyrektor, nauczycielka matematyki.

Do „przepytania” z tabliczki mnożenia stanęło w sumie 135 uczniów naszej szkoły. Uczniowie schodzili na salę gimnastyczną kolejno klasami i na rozwiązanie podanych przykładów mieli jedną minutę. Jak widać na zdjęciach uczniowie mieli pełną swobodę i mogli bezpiecznie, czasem w śmiesznych i nietypowych pozach, skupić się na zadaniu.

Okazało się, że spośród wszystkich piszących, tylko 47 uczniów (ok. 35%) zna tabliczkę perfekcyjnie. Tym uczniom serdecznie GRATULUJEMY!

A pozostałych zachęcamy, żeby kalkulatory, które podczas zdalnego nauczania stały się „przyjacielem” większości uczniów naszej szkoły, trafiły na półkę. Niech znowu wszyscy uruchomią ten najlepszy i niezawodny „kalkulator”, jakim jest nasz mózg 🙂

Wyniki klas przedstawiają się następująco:

Miejsce Klasa Ilość Mistrzów
/ Ilość piszących
Procent Mistrzów
I 7a 9/19 47,4%
II 7b 8/17 47,1%
III 4 10/22 45,5%
IV 7c 7/18 38,9%
V 5 3/9 33,3%
VI 8b 4/14 28,6%
VII 6a 3/14 21,4%