Konstytucja 3 Maja

BÓG, HONOR, OJCZYZNA…to słowa, które stanowiły myśl przewodnią uroczystości obchodów 225 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji  3 Maja w Zespole Szkół we Wzdole Rządowym.

Akademia odbyła się 29 kwietnia 2016 roku. Rozpoczął Dyrektor Szkoły, który  w kilku słowach opowiedział zebranym o zbliżających się świętach. Najwięcej uwagi poświęcił dniu 2 maja czyli najnowszego święta patriotycznego- Święta Flagi. Dla podkreślenia wagi tego dnia, założył naszą narodową flagę na dekoracji obok godła.

Nasi artyści- uczniowie klasy I gimnazjum pod kierunkiem wychowawczyni p. Justyny Sikory oraz p. Teresy Strachowskiej-Sikory przygotowali montaż słowno-muzyczny, wzbogacony scenkami zaczerpniętymi z epoki. Symboliczny rozbiór Rzeczpospolitej, rozpacz króla, rozmowa szlachty o utracie przywilejów- to niektóre z przedstawionych scenek. Całości dopełniła obecność najważniejszych osób- twórców Konstytucji: Hugo Kołłątaja, Ignacego Potockiego oraz Stanisława Małachowskiego. Oczy widzów mogły się nacieszyć widokiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, szlachty
i dostojników ubranych w odpowiednie stroje.

Uczniowie w ciszy i skupieniu obejrzeli prezentowany program. Po zakończeniu nastąpiły gromkie brawa i owacje. Można powiedzieć, że występ był udany, czego potwierdzeniem była reakcja publiczności.

Updated: 2016-05-04 — 09:25