XIX Świętokrzyskie Dni Profilatyki

 

19 maja 2022 uczniowie klas 7a i 7b wraz z wychowawcami i pedagogiem szkolnym wzięli udział w XIX Świętokrzyskich Dniach Profilaktyki zorganizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. Impreza odbyła się w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Celem spotkania było zapobieganie zachowaniom ryzykownym wśród  młodzieży, wynikającym z zagrożeń okołopandemicznych.

Po rozpoczęciu spotkania przez Wojewodę Świętokrzyskiego pana Zbigniewa Koniusza, młodzież obejrzała przedstawienie pt. ,,Bajka o złym królu” w wykonaniu uczniów Teatru CDN działającego przy Szkole Podstawowej w Woli Jachowej.
Spektakl zaprezentowany przez młodych aktorów opowiadał o lękach, trudnych emocjach, uzależnieniach, problemach z odżywianiem i skomplikowanych  relacjach z innymi, których to doświadczali młodzi ludzie w okresie trwania pandemii.

Drugą część spotkania stanowił mini wykład o charakterze psychoedukacyjnym pod tytułem: „Styl życia a mózg”, który poprowadziła specjalistka do spraw edukacji zdrowotnej pani Magdalena Pietraszkiewicz. Następnie policjantki z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach – aspirant sztabowy Małgorzata Sałapa –Bazak i podkomisarz Sylwia Sobczyńska przedstawiły problem hejtu i mowy nienawiści w internecie. Panie zaprezentowały też krótki film o cyberprzemocy.

Podczas tego spotkania młodzież miała również okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia oraz cyberprzemocy. Nasi uczniowie wraz z uczniami innych szkół z Kielc i okolic wzięli udział w przygotowanych przez organizatorów dwóch quizach interaktywnych. Ci, którzy jako pierwsi poprawnie odpowiedzieli na pytania, zostali nagrodzeni. Wśród nagrodzonych znaleźli się też nasi wychowankowie: Maja Ledwójcik, Amelia Badzińska, Filip Frąk oraz Aleksandra Skiba, która została laureatką obu konkursów. Po zakończeniu spotkania uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunami udali się do Basenów Tropikalnych w Hotelu Binkowski Resort. Tam zabawom i harcom w wodzie nie było końca.

Mamy nadzieję, że w myśl zasady - w zdrowym ciele zdrowy duch -  wiedza na temat zdrowia psychicznego połączona z aktywnością fizyczną przyczyni się do utrwalenia postaw prozdrowotnych naszych uczniów.

 

 


 

 

 

 

 

 


 

      

 

W dniach 24 – 25 maja 2022 r. uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Oddziału Armii Krajowej „Wybranieccy” we Wzdole Rządowym odbyli wycieczkę do Warszawy, zorganizowaną w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki - „Poznaj Polskę”. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. Oprócz zwiedzania, wzięliśmy udział w mszy świętej w kaplicy, znajdującej się w muzeum. Następnie udaliśmy się na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli, gdzie znajduje się Pomnik „Polegli – Niepokonani”. W drodze z cmentarza przejechaliśmy Alejami Ujazdowskimi obok Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstw i innych urzędów państwowych. Ostatnim punktem programu w tym dniu były Łazienki Królewskie, gdzie zobaczyliśmy m.in. pomnik Fryderyka Chopina, Starą Pomarańczarnię, Pałac Myśliwiecki, Wielką Oficynę. Wieczorem odbyliśmy spacer według następującej trasy: Pomnik Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu, Pałac Prezydencki, Plac Piłsudskiego wraz z Grobem Nieznanego Żołnierza, PASTA i Pałac Kultury i Nauki. Drugiego dnia z Panem Maciejem Gąsiorowskim zwiedziliśmy Powązki. Na Powązkach Wojskowych odwiedziliśmy groby znanych polityków, sportowców, muzyków i aktorów. Zobaczyliśmy też groby smoleńskie, tzw. Łączkę, groby powstańców warszawskich i harcerzy z Szarych Szeregów. Na Starych Powązkach zwiedziliśmy Aleję Zasłużonych i katakumby. Po południu wraz z przewodnikiem odbyliśmy spacer po Starym Mieście: Zamek Królewski z zewnątrz, Plac Zamkowy, Kolumna Zygmunta, Pomnik Jana Kilińskiego, mury obronne, Pomnik Małego Powstańca. Następnie dotarliśmy przed Pomnik Powstania Warszawskiego i fragment muru getta warszawskiego na tyłach gmachu Sądu Najwyższego, Pałac Krasińskich. Potem udaliśmy się pod inny fragment muru getta warszawskiego, przy ulicy Stawki 10, granica Umschlagplatzu. W drodze powrotnej na Stare Miasto zobaczyliśmy Kopiec Powstańców Warszawskiego Getta, miejsce, gdzie stał bunkier, w którym zginął m.in. Mordechaj Anielewicz, Pomnik Bohaterów Getta i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z zewnątrz.

Wycieczka była dla uczestników piękną lekcją historii. Mogli oni na żywo zobaczyć miejsca, o których do tej pory uczyli się z kartek szkolnych podręczników i lektur. Nasi uczniowie mieli również możliwość oderwania się na chwilę od obowiązków oraz spędzenia czasu wpólnie, w gronie szkolnych przyjaciół.

Dokładną relację z drugiego dnia wycieczki ze zwiedzania Powązek można znaleźć na stronie Super Ekspresu: https://www.se.pl/warszawa/wycieczka-z-programem-niezapomniani-uczniowie-zwiedzali-powazki-wojskowe-aa-1g36-3doY-ia5t.html 

Zdjęcia z wycieczki umieszczone są również w Galerii u góry strony.

 

 

 


 

Kiedy Wielkanoc już nastanie

życzymy Wam na Zmartwychwstanie

dużo ciepła, szczęścia i radości,

które niechaj zawsze  u Was gości.

W dobrym sercu, w jasnej duszy,

niechaj wszystkie troski i żale zagłuszy!

 

Pokoju ducha, wiary w Boga,

wiary w siebie i swoje możliwości.

Umiejetności dostrzegania piękna tego świata.

Wesołych Świąt Wielkanocnych!

 

 


 

DARY DLA UKRAINY - POMOC NADAL JEST POTRZEBNA!

 

W naszej szkole nadal organizowana jest zbiórka darów dla rodzin z Ukrainy.

Rzeczy, które zebraliśmy w tym tygodniu zostały już przekazane do punktu w Centrum Kultury w Bodzentynie.

 

Darczyńcom DZIĘKUJEMY! :)

 

Wszyscy, którzy chcieliby jeszcze pomóc Uchodźcom mogą przywozić dary w godzinach pracy szkoły od 7.00 do 15.00

 

(jeśli ktoś chciałby przyjechać później, to też jest to możliwe,

prosimy tylko o wcześniejszy kontakt telefoniczny do sekretariatu szkoły, t. 41 3120209)

 

Najbardziej potrzebne są:

- żywność długoterminowa

- środki czystości

- środki chemiczne

- środki opatrunkowe

- kołdry i poduszki

- śpiwory

-karimaty

 

Pamiętajmy - DOBRO WRACA!

 


 

DLA  UKRAIN!!

 

Uwaga!

Od 28 lutego w naszej szkole będzie zorganizowana zbiórka darów dla rodzin z Ukrainy, które przekażemy do punktu w Centrum Kultury w Bodzentynie.

Wszyscy, którzy chcieliby pomóc Uchodźcom mogą przywieźć dary do naszej szkoły

w godz. od 7.00 do 18.00

(najbardziej potrzebne rzeczy wymienione są na plakacie poniżej) .

 

Pamiętajmy - DOBRO WRACA!

 

 


 

 

Warszawa, 21 lutego 2022 r.

 

 

 

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

 

od prawie dwóch lat zmagamy się z pandemią COVID-19.

W sytuacji zagrożenia epidemicznego staramy się podejmować działania, które przyczyniają się do ograniczenia ryzyka zakażenia i zwiększenia bezpieczeństwa. Od wielu miesięcy przedszkola, szkoły i placówki funkcjonują w podwyższonym reżimie sanitarnym, który regulują ogólnie obowiązujące przepisy, w tym także wytyczne MEiN, MZ i GIS dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wprowadzenie podwyższonych standardów bezpieczeństwa służy temu, aby nauka i opieka mogły odbywać się w trybie stacjonarnym jak najdłużej. Dla rozwoju każdego dziecka – bez względu na to, na jakim etapie edukacji się znajduje – bardzo ważne jest systematyczne wsparcie nauczyciela, bezpośrednia komunikacja oraz nawiązywanie i podtrzymywanie relacji rówieśniczych w przyjaznym otoczeniu.

Specjaliści z zakresu chorób zakaźnych podkreślają, że w walce z epidemią dużą rolę odgrywa solidarność społeczna, w tym także decyzje podjęte przez rodziców uczniów.

Dlatego zwracam się z gorącym apelem o odpowiedzialne reagowanie w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych COVID-19 u Państwa dziecka. W przypadku podejrzenia zakażenia kluczowa jest konsultacja z lekarzem oraz nieposyłanie dziecka do szkoły lub przedszkola.

Jedną z zasadniczych zmian w podejściu do walki z COVID-19 jest wprowadzenie w pełni darmowych testów, które można zrealizować bez skierowania od lekarza. Dziecko można zapisać na test na koronawirusa (SARS-CoV-2) przez kwestionariusz umieszczony na stronie:https://www.gov.pl/web/gov/zapisz-dziecko-na-test-na-koronawirusa.

Od 27 stycznia 2022 r. test można wykonać także w aptece, która spełnia standardy bezpieczeństwa. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowe-dzialania-rzadu-w-odpowiedzi-na-v-fale-pandemii.

Pozostawienie w domu dziecka z objawami chorobowymi oraz konsultacja z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej przyczynią się do zminimalizowania nie tylko ryzyka zakażenia SARS-CoV-2, ale także innych infekcji wirusowych, w tym grypy i zachorowań grypopodobnych. Te standardowe działania profilaktyczne mają wpływ nie tylko na bezpieczeństwo zdrowotne całej społeczności szkolnej, ale także ograniczają nieobecności w szkole. Lekarz, na podstawie wywiadu oraz badania dziecka, posiada kompetencje, aby dokonać rzetelnej oceny jego stanu zdrowia i określić dalsze postępowanie. Tylko w przypadku stwierdzenia choroby zaleca konieczność pozostania w domu i dalszą rekonwalescencję.

Pragnę wszystkim Państwu bardzo serdecznie podziękować za dotychczasowe działania profilaktyczne, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko w szkole, ale również poza nią. Profilaktyka, w tym szczepienia, jest skuteczną bronią nas wszystkich w walce z pandemią.

Z wyrazami szacunku
MINISTRA EDUKACJI I NAUKI

Marzena Machałek 

Sekretarz Stanu

 


 


 

 

 

 

Nauka zdalna do 27 lutego dla uczniów kl. 5-8

 

Dyrekcja Zespołu Szkół we Wzdole Rządowym informuje, że od czwartku, 27 stycznia do 27 lutego br. wszyscy uczniowie klas 5-8 będą mieli zajęcia w formie zdalnej. 

 

Przedszkolaki i uczniowie klas 1- 4 będą kontynuowali kształcenie w trybie stacjonarnym.

 

Dowozy uczniów odbywać się będą wg dotychczasowego rozkładu jazdy, nie będzie odwozu po 7 godzinie lekcyjnej.

 

Świetlica szkolna pracować będzie bez zmian.

 

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci w tym czasie obowiązywać będzie też zasada przebywania uczniów na wyznaczonych korytarzach podczas przerw lekcyjnych, tj.:
- uczniowie kl. 1a i 1b - przebywają na korytarzu przy swoich klasach lekcyjnych
- uczniowie kl. 2a - pierwsze piętro - korytarz przy pokoju nauczycielskim i bibliotece
- uczniowie kl. 3a - parter, hol dolny przy wejściu do szkoły
- uczniowie klasy 4a i 4b - korytarze przy swoich salach lekcyjnych.
Przypominamy również o przestrzeganiu reżimu sanitarnego - dezynfekcja, maseczki, dystans.

 


 

Aplikacja ochrony rodzicielskiej

Drodzy Rodzcie!

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna przygotowała dla Państwa narzędzie, które pomoże dbać o bezpieczeństwo Waszych Dzieci podczas korzystania z internetu również poza szkołą. Aplikacja ochrony rodzicielskiej OSE – mOchrona to rozwiązanie wspierające ustalanie reguł dotyczących korzystania z sieci i aplikacji oraz pozwalające rodzicom (opcjonalnie) na dostęp do informacji o aktywności dziecka na jego urządzeniu. Można ją pobrać bezpłatnie na smartfony, tablety i komputery.

Kształtowanie bezpiecznych nawyków cyfrowych musi opierać się przede wszystkim na rozmowie i odpowiedniej wiedzy. Rozwiązania technologiczne, takie jak narzędzia ochrony rodzicielskiej, mogą być znaczącym wsparciem w tym procesie.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami i skorzystania z polecanej aplikacji.

 

 

APLIKACJA OCHRONY RODZICIELSKIEJ - mOchrona

 

 


 

Serdeczności dla Babci i Dziadka

 

Dzień 21 i 22 stycznia to ważne i szczególnie wyjątkowe dni.
W tych dniach swoje święto obchodzą wszystkie Babcie i Dziadkowie.
W tym roku nie możemy spotkać się osobiście, żeby przekazać życzenia oraz wyrazić im swoją wdzięczność.
Z tej okazji uczniowie klasy 3a wraz z wychowawczynią Anną Strachowską przygotowali krótką prezentację.
Mamy nadzieje, że w ten sposób sprawimy przyjemność wszystkim Babciom i Dziadkom. 
 
 
 
 

 

Czego sobie życzymy?

 

"Czego życzyć osiołkowi, z uważnymi oczami, ze stajenki betlejemskiej?
Życzymy mu, żeby nie był zawsze szary, żeby był czasem łaciaty.
Żeby osiołek nie był stale uparty jak osiołek.
Życzymy wołowi, żeby nie ryczał na całe gardło.
Życzymy pastuszkom, żeby mieli ładną pogodę, żeby deszcz na nic
nie chlapał, kiedy pilnują owiec, żeby byli zawsze w dobrym humorze,
nawet kiedy muszą wstać o piątej rano.
Życzymy aniołom, żeby nie tylko fruwali, ale chodzili po ziemi z ludźmi,
nie zazdrościli archaniołom.
Życzymy trzem Królom, żeby nie zabłądzili i powrócili do swych domów.
Życzymy świętemu Józefowi, żeby nie osiwiał, żeby był zawsze uśmiechnięty.
Życzymy małemu Jezusowi, żeby Go wszyscy kochali,
chociaż Go nie widać.
Życzymy sobie, żebyśmy byli lepsi, nie tylko na święta,
kiedy się dostaje prezenty."

ks. Jan Twardowski

 

 

 

 

Całej naszej szkolnej społeczności - Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom, Pracownikom Obsługi oraz wszystkim, którzy nas wspierają

z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia

życzymy

 

ZDROWIA

RADOŚCI

UŚMIECHU

WYTCHNIENIA

I SPOJRZENIA PEŁNEGO NADZIEI NA LEPSZY NADCHODZĄCY NOWY ROK!

 

 

 

 


 

Zajęcia zdalne 

Dyrekcja Zespołu Szkół we Wzdole Rządowym zgodnie z decyzją MEiN informuje, że od poniedziałku, tj. 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-VIII Szkoły Podstawowej we Wzdole Rządowym zostają zawieszone. Uczniowie  przechodzą na naukę w trybie zdalnym. Zajęcia zdalne będą prowadzone wg obowiązującego tygodniowego Planu zajęć danej klasy.
Świetlica szkolna pracuje bez zmian.
Samorządowe Przedszkole we Wzdole Rządowym prowadzi zajęcia wg ustalonego Planu zajęć. 
Dowozy i odwozy dzieci z klas: 0 „a” i 0 „b” – obowiązuje poniższy Harmonogram:
Rozkład jazdy autobusu szkolnego
Od 03.12.2021 r.
Przywóz
Autobus I
Kurs nr 1
Siekierno Podmieście 7.12 – Siekierno Przedgrab 7.15 – Siekierno 7.18 – Podmielowiec 7.21 – Kamionka 7.24 – Skorucin 7.27 – Ściegnia I 7.30 – Ściegnia II 7.34 – Hucisko 7.40 – Wiącka Dół 7.47 – Wiącka Wygon 7.50 – Wzdół Rządowy Wygon 7.53 – Wzdół Rządowy (Witkowski) 7.57 – Wzdół 8.00
Odwóz
Kurs nr 2
Wzdół 12.45 – Wzdół Rządowy (Witkowski) 12.48 – Wzdół Rządowy Wygon 12.51 – Wiącka Wygon 12.55 – Wiącka Dół 12.58 – Hucisko 13.05 – Ściegnia II 13.12 – Ściegnia I 13.15 – Skorucin 13.18 – Kamionka 13.21 – Podmielowiec 13.24 – Siekierno 13.27 – Siekierno Przedgrab 13.30 – Siekierno Podmieście 13.33

 


 

Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

W związku z narastającymi przypadkami zarażeń COVID-19 już nie tylko wśród dorosłych ale i dzieci, nawet tych najmłodszych, zachęcamy do rozważenia możliwości zaszczepienia Państwa dziecka przeciw COVID-19. Prosimy tez o zapoznanie się z listem Minstra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat. W liście ministrowie informują o rekomendacji Europejskiej Agencji Leków dotyczącej szczepień w tej grupie wiekowej. Przytaczają też dane świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych.

Mamy nadzieje, że informacje zawarte w liście pomogą Państwu w podjęciu świadomej i odpowiedzialnej decyzji dotyczącej szczepień Państwa dzieci.

 

List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat

 


 

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH W ZESPOLE SZKÓŁ WE WZDOLE RZĄDOWYM

 

     19 listopada b.r. w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych.

      O godz. 9:00 na halę sportową przy dźwiękach muzyki wkroczyli w pełnej gali uczniowie klasy 1a i 1b. Na wstępie Dyrektor szkoły mgr Roman Pytel powitał wszystkich obecnych na uroczystości. Przed złożeniem ślubowania, pierwszoklasistów czekał krótki egzamin. Przeprowadzili go przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Dzieci wykazały się dużą wiedzą o swojej Ojczyźnie, jak również udowodniły, że znane są im zasady zachowania się w szkole. Pan Dyrektor z wielką uwagą przysłuchiwał się wypowiedziom dzieci i na koniec oznajmił im, że pięknie zdali swój pierwszy szkolny egzamin i mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Pod wielkim wrażeniem występu pierwszoklasistów byli także zaproszeni goście.

    Następnie odbyła się najważniejsza część uroczystości. Wszyscy pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie przed szkolnym sztandarem oraz zostali pasowani na uczniów. Wielka powaga i przejęcie widniały na twarzach dzieci podczas słów Dyrektora: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej we Wzdole Rządowym”.

    Dzień 19.11. 2021 r., w którym stali się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej im. Oddziału Armii Krajowej „Wybranieccy” we Wzdole Rządowym na długo pozostanie w ich pamięci. Uczniowie w tym dniu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki od koleżanek i kolegów z klasy 2. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku, który przygotowali rodzice pierwszoklasistów. 

   Nad przebiegiem uroczystości, trzymając mocno kciuki za pierwszaków, czuwały wychowawczynie: A. Pytel, M. Pożoga, A. Chrzęszczyk, A. Ryba.

Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce. Powodzenia! Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!


 

My nie hejtujemy bo każdego szanujemy

 

 

     Zespół Szkól we Wzdole Rządowym w roku szkolnym 2021/22 przystąpił do realizacji programu, wspierającego kampanię społeczną wojewody świętokrzyskiego pod nazwą „Świętokrzyskie nie hejtuje”. Celem akcji jest zwrócenie szczególnej uwagi na konieczność podejmowania działań w sytuacji zetknięcia dzieci, młodzieży, dorosłych ze zjawiskiem zwanym hejtem i mową nienawiści.

    W ramach projektu uczniowie dowiedzieli się, że pod pojęciem hejtu rozumie się celowe działanie w internecie wymierzone w indywidualne osoby. To opinia wyrażona w sposób  raniący i obrażający, a przy tym wyrażająca pogardę. Towarzyszy temu często wulgarny język. Hejt można wyrażać w sposób słowny, pisemny i obrazkowy. Mowa nienawiści obejmuje wszelkie formy wypowiedzi, które szerzą, propagują czy usprawiedliwiają nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm oraz inne formy nienawiści bazujące na nietolerancji. Dla młodych ludzi grupa, przynależność do niej, akceptacja z jej strony jest w tym okresie życia sprawą najważniejszą. Niestety uczniowie są autorami hejtu i też go doświadczają. Konsekwencje hejtu mogą być bardzo niebezpieczne dla młodego pokolenia.

     W ramach działań związanych z akcją „Świętokrzyskie nie hejtuje” dniu 29 października 2021r. uczniowie klasy 3a,8b i 8c zaprezentowali apel edukacyjno-profilaktyczny dla całej społeczności szkolnej. Apel miał na celu zwiększyć świadomość społeczną tego niebezpiecznego zjawiska wśród naszych uczniów.

 Poruszone podczas apelu zagadnienia dotyczyły przyczyn mowy nienawiści, rozpoznawania hejtu i znajomości różnorodnych jego form oraz skutków. Kluczową sprawą w walce z hejtem jest reagowanie na rozprzestrzeniające się zjawisko hejtu  zarówno ze strony ofiar  jak i świadków hejtu. Akcję  przeprowadzoną w Zespole Szkół we Wzdole Rządowym dobrze obrazują wymowne hasła przygotowane przez uczniów klasy 3a promujące kampanię „Świętokrzyskie nie hejtuje”. Oto kilka z nich:

 

Nie hejtuj, nie hejtuj,

bo to bardzo źle, ktoś obrazi się.

 

My nie hejtujemy bo każdego szanujemy.

 

Obrażanie, wyśmiewanie to jest bardzo złe zachowanie,

gdy to widzisz, zauważasz, zareaguj- tak pomagasz.

Zgłoś to  komuś dorosłemu a pomożesz pokrzywdzonemu.

 

Uczniowie podczas apelu zapoznali również całą społeczność szkolną z aspektami prawnymi dotyczącymi zjawiska hejtu.

Swoich praw możemy dochodzić na drodze sądowej włączając powództwo cywilne. Na podstawie art. 24 Kodeksu Cywilnego możemy domagać się od osoby dopuszczającej się naruszenia naszych dóbr, zaniechania tego działania, naprawienia szkody powstałej w wyniku naruszenia, przeprosin, bądź też w bardziej dotkliwych przypadkach dochodzić zadośćuczynienia pieniężnego. W razie dokonanego naruszenia możemy także żądać, żeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności żeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie możemy również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny

Ochronę przeciwko mowie nienawiści gwarantują ustawy takie jak: Kodeks Cywilny w art. 23 i 24, które traktują o ochronie dóbr osobistych w tym dobrego imienia i czci, przeciwko którym skierowana jest w głównej mierze mowa nienawiści. Znieważając kogoś bez względu na nasze pobudki naruszamy jego dobro osobiste w postaci czci, dobrego imienia czy wizerunku w przypadku, gdy mowa nienawiści przejawia się w rozpowszechnianiu wizerunku danej osoby np. na niestosownymi ilustracjach.

Kolejną ustawą jest Kodeks Karny, który w: Art. 257 K.K. mówi wprost: „Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

Akcja „Świętokrzyskie nie hejtuje” obejmuje w naszej szkole szereg działań, które były lub będą podejmowane. Do tej pory, oprócz apelu poruszającego to ważne zagadnienie, przeprowadzono również szereg lekcji związanych z tematem hejtu i tego co wolno a czego nie wolno w internecie. Na korytarzach zawisły plakaty wykonane przez uczniów oraz hasła mówiące „STOP HEJTOWI”.

Mamy nadzieję, że wszystkie te działania odniosą zamierzany przez nas skutek – nasi uczniowie nie będą używać mowy nienawiści i będą wiedzieć jak się przed nią chronić.

 

 


 

Konsultacje "Strategii RP na rzecz młodego pokolenia".

 

Dziewiątego listopada 2021r. uczniowie klas ósmych naszej szkoły wzieli udział w konsultacjach "Strategii RP na Rzecz Młodego Pokolenia" dla województwa świętokrzyskiego. To wydarzenie skupiło pona 2,7 tys przedstawicieli środowisk młodzieżowych z naszego województwa. W jego trakcie odbyły się dyskusje poświęcone ważnym tematom dla młodego pokolenia Polaków. Celem konsultacji było zebranie opinii i wypracowanie rozwiązań, które posłużą do wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej. Konsultacje odbyły się w kilku kategoriach tematycznych.

Uczniowie z naszej szkoły brali udział w dyskusjach na temat ekologii i ochrony środowiska, sportu i zdrowia oraz Polski w Unii Europejskiej. 

Spotkanie odbyło się online w formie wideokonferencji. Składało się z dwóch części - wykładu i ankiety, na podstawie której młodzież wypracowała pomysły na rozwiązywanie problemów z konkretnych obszarów tematycznych.

Postawa naszych uczniów to wyraz wielkiego zaangażowania obywatelskiego.

 

 


 

Telefon zaufania

 

Informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona została telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. 

Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież mogą otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal są bezpłatne, a rozmówcy mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

 

Link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której można znaleść wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD: https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/

 

,,OLIMPIADA ZDROWIA PCK’’

 

W miesiącach wrzesień – październik 2021r.  jako szkoła wzięliśmy udział  w "Olimpiadzie Zdrowia  PCK" , której celem było promowanie zdrowego stylu życia.

W ramach tej akcji uczniowie klasy 7a  przygotowali zdrowe, pożywne i pełne witamin kanapki (i nie tylko) na drugie śniadanie oraz wzięli udział w konkursie "Jem zdrowo i kolorowo".  Rywalizacja między uczestnikami była  bardzo wyrównana,  w związku z tym pierwsze miejsce ex-equo zdobyły cztery osoby: Natalia Więckowska,  Amelia  Wiśniewska,  Amelia  Kołomańska oraz Agnieszka Ziomek.

Dorota Kopeć-Redlica, opiekun szkolnego koła PCK

 

 

 


 

 

                               Ślubujemy...

                                                    Dziękujemy...

Dnia 13 października w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie nowo wybranego Samorządu Uczniowskiego.

Ustępujący zarząd przekazał władzę swoim młodszym koleżankom i kolegom. Po krótkim podsumowaniu pracy ustępującego SU, były przewodniczący - Wiktor Kacper Miernik (kl. 8a) wręczył nowej przewodniczącej - Aleksandrze Skibie (kl. 7b) "klucz otwierający wszystkie zamki w naszej szkole", co miało zachęcić młodszych uczniów do kreatywnego, swobodnego działania na rzecz społeczności uczniowskiej.

Poza Aleksandrą Skibą w zarządzie zasiadać będą:

Natalia Więckowska (z-ca przewodniczącej),

Olivia Bugajska (z-ca przewodniczącej),

Amelia Badzińska (skarbnik),

Wiktoria Jędrzejczyk (sekretarz).

Zarówno członkowie zarządu jak i członkowie wszystkich samorządów klasowych złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Pan Dyrektor wszystkim serdecznie pogratulował sukcesów i zachęcił do otwartej współpracy.

Na zakończenie uroczystości przedstawiciele SU, ze względu na zbliżający się Dzień Edukacji Narodowej złożyli życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas również przedstawiciele Rady Rodziców - Pani Monika Skiba oraz Pani Milena Miziewicz, którzy również pamiętali o serdecznych i "słodkich" podziękowaniach za pracę z ich dziećmi.

Wszystkim nowo rządzącym uczniom życzymy owocnej pracy a Rodzicom dziękujemy za pamięć.

 


 

 

 


 

XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

30 września  2021 roku obchodziliśmy w naszej szkole XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, w którą  angażuje się wiele szkół. W tym dniu ludzie z całego świata uświadamiają innym, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym, a  można uczyć się jej z przyjemnością.

Uczniowie naszej szkoły  utrwalali tabliczkę mnożenia przez cały wrzesień, a w dniu wydarzenia mogli się sprawdzić, zdając egzamin. Odbył się on pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”. Egzaminatorami w tym dniu byli nie nauczyciele, ale uczniowie z klasy 5. Uczniowie, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi na 5 przykładów zadań otrzymywali tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”.   Przepytanych zostało 187 uczniów z klas 2-8 , wśród których 78 bezbłędnie rozwiązało przykłady.
Wyniki poszczególnych klas:

 

Miejsce

Klasa

Ilość Mistrzów
/ Ilość piszących

Procent Mistrzów

I

3

13/22

59,1%

II

7a

8/16

50%

III

4b

6/13

46,2%

IV

5

11/24

45,8%

V

8a

8/18

44,4%

VI

2

8/20

40%

VI

4a

6/15

40%

VII

8b

6/17

35,3%

VIII

6

3/9

33,3%

IX

7b

5/16

31,3%

X

8c

4/17

23,5%

 

 

Egzaminatorzy sprawdzili również „tabliczkową wiedzę” wśród nauczycieli  oraz pracowników naszej szkoły i wręczali odznaki Eksperta Tabliczki Mnożenia.

Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy zdali pomyślnie egzamin z tabliczki (bezbłędnie odpowiedzieli na zadane pytania) i tym samym uzyskali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia podczas XI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

 

 


 

Wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

 

27 września 2021r. w naszej szkole odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Poprzedziła je kampania wyborcza. Kandydaci przygotowali plakaty z autoprezentacją i nowymi pomysłami, które godnie prezentowały się przez 7 dni na tablicy ogłoszeń Samorządu Uczniowskiego.

Kandydowało 8 uczennic: Olivia Bugajska (kl. 6a), Julia Łakomiec (kl. 6a), Julia Głuszek (kl. 6a), Anita Badzińska (kl. 6a), Natalia Więckowska (kl. 7a), Wiktoria Jędrzejczyk (kl. 7a), Amelia Badzińska (kl. 7b) oraz Aleksandra Skiba (kl. 7b).

Na pierwszej poniedziałkowej godzinie lekcyjnej wszyscy obecni w szkole uczniowie z klas 2-8 oddali głos na swoją faworytkę. Następnie aktualny przewodniczący - Wiktor Miernik (kl. 8a) i jego zastępczyni - Zuzanna Ksel (kl. 8a) zebrali wszystkie karty z oddanymi głosami do urny wyborczej.

Komisja w składzie: pani Edyta Linek, pani Katarzyna Stępniak, Hanna Wasińska, Zuzanna Pajdo, Franciszek Mondzik, Milena Tusień, Julia Zaczkowska skrupulatnie podliczyła głosy.

Najwięcej głosów (77 na 180 możliwych) otrzymała uczennica z klasy 7b - Aleksandra Skiba, zyskując w ten sposób miano przewodniczącej szkoły.

Jej zastępczyniami zostały: Natalia Więckowska (28 głosów) i Olivia Bugajska (23 głosy).

Oprócz nich w zarządzie SU zasiadać będą Amelia Badzińska (skarbnik) i Wiktoria Jędrzejczyk (sekretarz).

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy na rzecz społeczności uczniowskiej.

 

 


 

 

"Odszedłeś cicho, bez słów pożegnania.

Tak, jakbyś nie chciał swym odejściem smucić...

Tak, jakbyś wierzył w godzinę rozstania,

że masz niebawem z dobrą wieścią wrócić"

(ks. Jan Twardowski)

 

 

Wszyscy z ogromnym żalem przyjeli wiadomość o śmierci lubianego nauczyciela i kolegi Tomasza Łukowca.

Żadne słowa nie wyrażą tego, co teraz czujemy.

Odszedł przyjaciel dzieci i młodzieży, aktywny nauczyciel, dla którego świat muzyki nie miał żadnych tajemnic...

A przede wszystkim życzliwy kolega, zawsze służący radą i pomocą, pełen ciepła i uśmiechu.

Wielki smutek mamy w sercach.

Uczniowie,

Dyrekcja,

Grono Pedagogiczne,

Pracownicy Administracji i Obsługi 

Zespołu Szkół we Wzdole

 

Dyrekcja Zespołu Szkół we Wzdole Rządowym 

z żalem zawiadamia, że ostatnie pożegnanie ŚP Tomasza Łukowca

odbędzie się dn. 25 września 2021r. w kościele parafialnym we Wzdole Rządowym,

gdzie o godz. 12.00 odbędzie się Msza Św. Pogrzebowa

 

 

 


 

 

Niecodzienna lekcja historii-Wykus 2021

 

 

W dniu 16 września najstarsze klasy z naszej szkoły (7b, 8a, 8b, 8c) pod opieką swoich wychowawców - pani Małgorzaty Skrzypek, pani Barbary Kręcisz, pani Magdaleny Szmalec i pana Stanisława Kisiela oraz pani pedagog Moniki Kózki wyruszyły się na rajd pieszy na pobliski Wykus.

Klasom towarzyszyli równiż nasi nauczyciele historii - pani Urzszula Glijer i pan Piotr Kita, a także nasza była nauczycielka przyrody - pani Zofia Franczyk. Pani Zofia, będąc córką jednego z partyzantów ("Łosia") walczącego w tamtejszym lesie, doskonale zna historię tego miejsca i chętnie się nią z nami podzieliła.

Podczas piszej wędrówki wzdłuż lasu śpiewaliśmy piosenki partyzanckie, do których piękne melodie przygrywała na swoim  klarnecie uczennica z klasy 8a - Zuzanna Mendak.

Na zakończenie  naszej szkolnej wyprawy uczniowie rozpalili na polu biwakowym ognisko...kiełbaski smakowały wyśmienicie...

Ta niezwykła lekcja historii pozostanie na długo w naszej pamięci.

 


 

 

Spotkanie z rodzicami

Informujemy, że dnia 16 września 202r. (czwartek) o godzine 16.00 odbędzie się spotkanie z rodzicami wg następującego porządku:

  • godz. 16.00 spotkanie ogólne na sali gimnastycznej z Dyrektorem Szkoły
  • godz. 16.30 spotkania w klasach z wychowawcami:

- wybór klasowych Rad Rodziców

- przekazanie informacji dotyczących organizacji zajęć wyrównujących i dodatkowych

- przekazanie informacji o szczepieniach dla dzieci i młodzieży

- weryfikacja aktualności kont i danych na e-dzienniku

- informacja o planowanym na 17 września 2021r. (piątek) e-szkoleniu dla rodziców: "Patotreści w cyberprzestrzeni, czyli co nauczyciel i rodzic o nowym zagrożeniu wiedzieć powinien"

- sprawy różne

 

Drodzy Rodzice, ze względu na pandemię wielu z Was nie miało możliwości bezpośredniego kontaktu z wychowawcą i nauczycielami. Szczególnie gorąco zachęcamy więc do uczestniczenia w tym spotkaniu, porozmawiania na temat Waszych dzieci, problemów jakie być może pojawiły się w związku z odosobnieniem i nauką zdalną. Dobro Waszych dzieci jet dla nas priorytetem, ale bez Waszej pomocy i wsparcia my niewiele możemy zrobić. 

 

Dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół we Wzdole

 

 


 

 Witaj SZKOŁO!

                                                                 "Świat jest podtrzymywany

                                                                                    oddechem dzieci

spieszących się do szkoły"

Talmud

1 września oficjalnie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2021/2022. Uczniów i towarzyszącym im rodziców przywitał na sali gimnastycznej Pan Dyrektor Roman Pytel. Tradycyjnie wszyscy zebrani odśpiewali hymn państowy. Pan Dyrektor w pierwszej części swojego wystąpienia przypomniał o przypadającej na 1 września 82 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Następnie powiedział o  sprawach związanych z organizacją tego roku szkolnego, nadal obowiązującym reżimie sanitarnym, przydziale sal i wychowawców. Pan Dyrektor przedstawił też nowych nauczycieli, którzy będą pracować w naszej szkole, oraz nowych uczniów, którzy będą chodzić do klas siódmych i ósmej.

 

Mamy nadzieję, że wszyscy odpoczęliśmy i teraz pełni zapału przystąpimy do naszych obowiązków i nadrabiania zaległości.

 

W nowym roku szkolnym 2021/2022 życzymy wszystkim uczniom,

aby nauka była ekscytującą przygodą edukacyjną,

która pozwoli na poznawanie świata, rozwijanie swoich zdolności i pasji.

Witamy Was serdecznie!

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół we Wzdol

 


 

Organizacja rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022

Dyrekcja Zespołu Szkół we Wzdole Rządowym informuje, że w dn. 01 września 2021r. organizacja pracy szkoły przedstawia się następująco:

- dowóz uczniów odbywa się wg aktualnego harmonogramu (zakładka "Praca Szkoły")

- godz. 8.15 spotkanie ogólne na sali gimnastycznej

- godz. 9.00 spotkania w klasach z wychowawcami

- godz. 9.45 odwóz uczniów klas 5-8

- godz. 10.30 odwóz uczniów kl. 1-4

Dzieciom mogą towarzyszyć tylko rodzice uczniów, którzy pierwszy raz będą w murach naszej szkoły - uczniowie klas pierwszych. Rodzice tych dzieci są z nimi na sali gimnastycznej podczas spotkania ogólnego. Po jego zakończeniu rodzice odprowadzają i zostawiają dzieci pod przydzielonymi im salami.

Przypominamy, że w szkole nadal obowiązują zasady reżiumu sanitarnego związanego z pandemią covid-19 tj. m.in. dezynfekcja rąk po wejściu do bydunku, używanie maseczek w przestrzeni wspólnej, zachowanie dystansu.

Msza Świeta w intencji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego zostanie odprawiona w kościele parafialnym we Wzdole w dn. 5 września (niedziela) o godz. 10.00.

Dyrekcja Zespołu Szkół we Wzdole

 

 


 

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.