Konkurs ekologiczny

W Starostwie Powiatowym w Kielcach rozstrzygnięte zostały dwa konkursy: „Segreguj razem z nami – butelki typu PET oraz papier” oraz „Odnawialne źródła energii w powiecie kieleckim”, które odbyły się w ramach Programu edukacji ekologicznej dla powiatu kieleckiego pn. „Dla Ziemi, dla siebie”. W tym drugim konkursie uczniowie klasy drugiej naszego gimnazjum, Jakub Gołębiowski oraz Kacper Dankowski, zdobyli wyróżnienie.

Dn. 29 maja na uroczystym wręczeniu nagród w Starostwie Powiatowym wyróżnionym towarzyszyli  Pan Dyrektor Janusz Wojkowski oraz wychowawczyni, Pani Justyna Sikora,  która zachęciła ich do udziału w tym konkursie oraz wspierała merytorycznie.

Konkurs „Odnawialne źródła energii w powiecie kieleckim” miał na celu rozwijanie świadomości ekologicznej, a także zwrócenie uwagi młodzieży na problem zużycia energii oraz możliwości pozyskiwania jej ze źródeł odnawialnych oraz rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska naturalnego w najbliższym otoczeniu.

Konkurs przeprowadzono wśród uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z terenu powiatu kieleckiego. Łącznie wpłynęło 56 prac z 13 placówek oświatowych. Na plakatach i makietach, uczniowie przedstawili zastosowanie odnawialnych źródeł energii na terenie powiatu kieleckiego. Zwrócili uwagę na konieczność ich wykorzystywania do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, z powodu malejących zasobów surowców naturalnych, nadmiernego zanieczyszczenia środowiska, rosnącego zapotrzebowania na energię oraz szybki rozwój gospodarczy.

Nasi gimnazjaliści wykonali makietę, na której umieścili model wiatraka oraz kolektorów słonecznych. Makieta była wykonana bardzo starannie, z dbałością o szczegóły. Największe wrażenie na oceniających wywarł wiatrak, którego skrzydła się obracały dzięki wbudowanemu silnikowi oraz efekty świetlne uzyskane dzięki zainstalowanym małym diodom. Uczniowie do makiety dołączyli też planszę informującą o opłacalności stosowania odnawialnych źródeł energii.

Kacper i Jakub za swoją pracę dostali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Efekt ich pracy młodsi uczniowie naszej szkoły będą mogli obejrzeć podczas prezentacji projektów gimnazjalnych w czerwcu.

Updated: 2017-06-10 — 19:03
Administrator strony Stanisław Kisiel; 2016 Frontier Theme