Pracownia edukacji ekologiczno – przyrodniczej

W roku szkolnym 2017/18 w Zespole Szkół we Wzdole Rządowym realizowany jest program „Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej”.
W ramach tego projektu
zorganizowano warsztaty edukacyjne pod nazwą „Energia z natury”. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy 2, 5a i 5b ze Szkoły Podstawowej.

Głównym celem przedsięwzięcia było pogłębianie poprzez zabawę świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Uczennice klasy II gimnazjum przygotowały dla swych młodszych kolegów kilka ciekawych eksperymentów z tej dziedziny.

Uczestnicy warsztatów, pod bacznym okiem gimnazjalistek, samodzielnie przeprowadzili doświadczenia ilustrujące działanie popularnych źródeł energii odnawialnej. W tym celu wykorzystali zestawy doświadczalne: Autko z napędem wodorowym oraz zestaw Energia słoneczna.

  • Jeżdżące autko, to model pojazdu napędzanego czystym wodorem gromadzonym w wodzie.

W czasie tego doświadczenia uczniowie obserwowali tworzenie się tlenu
i wodoru w dwóch pojemnikach z wodą umieszczonych z tyłu pojazdu. W wyniku reakcji tlenu z wodorem wytwarzała się energia elektryczna oraz para wodna. Dzięki niej pojazd poruszał się cicho, bez wydzielania szkodliwych spalin. Tak napędzane samochody już istnieją i jeżdżą po drogach, przy których zamiast stacji benzynowych znajdują się stacje wodorowe. Takie auta mają możliwość przejechania 480 km na jednym tankowaniu, a ono trwa zaledwie 3 minuty. Niestety w Polsce nie ma jeszcze stacji z dystrybutorami wodorowymi, ale wszyscy mamy nadzieję, że wkrótce pojawią się, a wraz z nimi
eko-samochody.

  • Do czego może być wykorzystana energia słoneczna?

W eksperymencie zamiast światła słonecznego uczniowie wykorzystali światło sztuczne. Na podstawce umieścili silniczek oraz śmigiełko. Do silniczka podłączyli fotoogniwo, czyli urządzenie, które przetwarza energię słoneczną na energię  elektryczną. Tak wytworzona energia wprawiła w ruch śmigiełko. Pozyskaną w ten sposób energię młodzież wykorzystała także w doświadczeniu z karuzelą i kółeczkiem złudzeń.

Wszyscy uczestnicy warsztatów z ogromnym entuzjazmem zaangażowali się
w naukowe eksperymenty. To niezwykłe wrażenie udzieliło się także Dyrekcji szkoły, która swoją obecnością zaszczyciła zajęcia.

Updated: 2018-05-29 — 07:38
Administrator strony Stanisław Kisiel; 2016 Frontier Theme