Niezwykła noc w szkole

12 maja, za zgodą Dyrekcji, w naszej szkole miał miejsce niezwykły projekt – „Noc w szkole”. Jego uczestnikami byli uczniowie klas od piątej do trzeciej gimnazjum, którzy w I – szym semestrze nauki uzyskali wzorowe lub bardzo dobre zachowanie. Za przywóz i odbiór dzieci odpowiedzialni byli rodzice. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 19.00.

Pierwszą atrakcją wieczoru była wizyta Państwa Ewy i Mariusza Skowerskich – Kosmalskich, artystów ze „Szkoły Wrażliwości” w Kapkazach. Pani Ewa – artysta ceramik i Pan Mariusz – aktor, poza tym ludzie wielu talentów, zainteresowań i pasji przybyli do nas, aby opowiedzieć o swojej podróży do Indii. Pan Mariusz z niezwykłą ekspresją mówił o życiu codziennym i kulturze Hindusów. Pani Ewa zwróciła naszą uwagę na niebywałą zręczność i wyobraźnię hinduskich artystów. Historie te wywarły na nas ogromne wrażenie i bardzo nas zainteresowały. Wspaniałe opowieści wzbogacone były licznymi zdjęciami i filmami, które pomogły nam lepiej wczuć się w klimat Indii, kraju wielu sprzeczności.

Kolejnym punktem naszej wspólnej nocy były zajęcia w pracowniach: przyrodniczej
i informatycznej. Zajęcia z przyrody odbywały się w ramach realizowanego w tym roku w naszej szkole projektu pn. „Pracownie edukacji ekologiczno – przyrodniczej w szkołach podstawowych w Gminie Bodzentyn”. W czasie zajęć wykonywaliśmy wiele ciekawych doświadczeń. Badaliśmy między innymi zawartość tlenu w wodzie, oglądaliśmy pod mikroskopem preparaty wykonane przez nas z cebuli oraz poznaliśmy mechanizm działania samochodzika napędzanego wodorem otrzymanym przez rozkład wody. Nad naszymi doświadczeniami czuwały nauczycielki: p. Zofia Franczyk i p. Edyta Linek. Niemniej ciekawe były zajęcia w pracowni informatycznej. Tutaj w ramach projektu „Programujemy kielecki”
p. Justyna Sikora i p. Lidia Barwicka zaprosiły nas do „ożywiania klocków Lego”. Zabawa polegała na zbudowaniu z klocków wybranego modelu robota, zaprogramowaniu go za pomocą odpowiedniego programu i „ożywieniu”, czyli wprawieniu w ruch. Wbrew pozorom doświadczenia i programowanie wcale nie były takie trudne, na jakie wyglądały. Zajęcia, w czasie których zgłębialiśmy tajniki wiedzy były bardzo ciekawe, ponieważ
robiliśmy to przez zabawę i czas nam się nie dłużył. W trakcie zajęć dołączyli do nas: Pani Dyrektor Teresa Rynkowska oraz Pan Dyrektor Janusz Wojkowski.

Po zajęciach wymagających wytężenia umysłu przyszedł czas na relaks i ostatnią atrakcję wieczoru – seans filmowy. Starsi koledzy z klasy trzeciej gimnazjum przygotowali projekcję filmu animowanego pt. ,,Sing”. W czasie oglądania wszyscy świetnie bawiliśmy się, niejednokrotnie śmiejąc się do łez. Warunki, w jakich mogliśmy oglądać film były o wiele lepsze niż w kinie – na rozłożonych w sali materacach, na leżąco, z własnym „jaśkiem” pod głową, ufundowanymi przez Spółdzielnię Uczniowską słodyczami, napojami i popcornem, no i oczywiście ogromnym ekranem z doskonałą fonią – czuliśmy się komfortowo.

Niestety, czas spędzany tak pomysłowo i w tak miłym gronie szybko minął. O północy zakończyła się nasza „Niezwykła noc w szkole”. Bardzo nam się podobała, bo szkoła nocą wygląda zupełnie inaczej, dużo fajniej i ciekawiej niż w dzień. Mamy nadzieję, że będzie więcej okazji do zorganizowania takich naukowych nocy.

Karolina Ślusarczyk

uczennica kl. II gim.

Updated: 2018-05-29 — 07:42
Administrator strony Stanisław Kisiel; 2016 Frontier Theme