Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„…Pytam dlaczego Was wyklęto?

Dlaczego za wrogów wzięto?

Prawda z kłamstwem wygrała

Choć wiele lat na to czekała.”

– te słowa zaczerpnięte z wiersza Bolesława Mencla towarzyszyły obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy WYKLĘTYCH w naszej szkole. W przygotowaniu i przeprowadzeniu poszczególnych zaplanowanych zadań zaangażowane zostały niemal wszystkie klasy.

Tydzień obchodów (w dn. 02 – 06. 03. 2020r. ) zaczął się od realizacji tematów poświęconych powojennemu podziemiu niepodległościowemu na lekcjach historii i zajęciach z wychowawcami, na których uczniowie oglądali przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne.

Na szkolnym holu stanęła wystawa pod nazwą „WYKLĘCI”. Zorganizowali ją członkowie szkolnego Koła Przyjaciół Żołnierzy Armii Krajowej pod kierunkiem Pani Urszuli Glijer, którzy przez długi czas gromadzili pamiątki rodzinne partyzantów z naszego regionu. Wśród nich są materiały ofiarowane szkole przez panią Pelagię Barwicką, dotyczące działalności jej męża – Stanisława. Stanisław Barwicki był jednym z partyzantów, do którego przypisano określenie – Zapluty Karzeł Reakcji. W 2012 roku pani Józefa Życińska przekazała szkole pamiątki po swoim mężu – Aleksandrze Życińskim ps.  „Wilczur”. Nagrane z nią rozmowy i wszystkie pamiątki skrzętnie były przechowywane i teraz był odpowiedni czas by je ponownie pokazać społeczności szkolnej.

5 marca uczniowie klasy VIII i VIIb zaprezentowali apel poświęcony Żołnierzom WYKLĘTYM,  a dzień później odwiedzili Instytut Pamięci Narodowej „Przystanek Historia” w Kielcach. Tam mieli okazję zobaczyć wystawę poświęconą naszym bohaterom.

Temat „Wyklętych” nie był również obcy najmłodszym członkom naszej szkolnej społeczności – klasom przedszkolnym. W ich wykonaniu mogliśmy podziwiać kolorowanki, których bohaterami byli wspomniani żołnierze.

Updated: 2020-03-09 — 10:52