Gdyby cofnąć czas …

Pod takim hasłem 20 września 2017 roku w Zespole Szkół we Wzdole Rządowym odbyło się spotkanie społeczności szkolnej z córką Pana Henryka Pawelca – Panią Martą Dawing
i jej mężem. Pani Marcie towarzyszyła liczna grupa przyjaciół Pana Henryka, której przewodzili: Pan Józef Płoskonka i Pan prof. Stanisław Żak. W spotkaniu uczestniczyli także  Burmistrz MiG Bodzentyn – Pan Dariusz Skiba, Radni Rady Miejskiej w Bodzentynie – Pani Jolanta Moskwa
i Pan Stanisław Chrzęszczyk. Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty w Kielcach reprezentował wizytator – Pan Piotr Gajek. Mieszkańców Wzdołu reprezentowali: Pani Kamila Jarosińska
i Pan Stanisław Przeorski.

W programie przygotowanym przez uczniów klasy 6 sp i III gim. pod opieką nauczyciela historii – Pani Urszuli Glijer przypomniano zebranym postać Pana Pawelca. W tym celu wykorzystano wiele fotografii i nagrań archiwalnych.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było przekazanie Szkole przez Panią Martę pamiątek po Panu Henryku Pawelcu. Wśród nich były m.in.: obrazy, książki, odznaczenia i fotografie.

Dyrektor szkoły Janusz Wojkowski serdecznie podziękował Darczyńcom za tak wspaniały gest. Poinfornował zebranych, że przekazane materiały znajdą swoje miejsce w Szkolnej Izbie Pamięci, do otwarcia której szkoła przygotowuje się od dłuższego czasu. Pan Dyrektor stwierdził, że Pan Henryk Pawelec był i jest nadal obecny w pamięci i sercach uczniów szkoły. Zaprosił Córkę do ponownej wizyty w naszej szkole. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w imieniu Dyrekcji i społeczności szkolnej wręczyli Pani Marcie bukiet kwiatów.

Serdeczne podziękowania dla Pani Marty wyraził także Pan Dariusz Skiba, który na zakończenie swojego przemówienia wręczył Jej album o gminie Bodzentyn. Życzył, aby był on miłym wspomnieniem o „Małej Ojczyźnie” Ojca.

Wspólny posiłek gości był ostatnim punktem tego niezwykłego wydarzenia.

Wszyscy zaproszeni byli pod wrażeniem uroczystości. Wyrazili to wpisami do szkolnej „Złotej księgi”, m.in.: -„To wspaniale, że pamięć trwa i jest przekazywana ciągle i ciągle”.

Updated: 2017-10-24 — 18:47
Administrator strony Stanisław Kisiel; 2016 Frontier Theme